Täna kaks tundi kestnud rahandusministrite esimese kohtumise järel olid Kreeka ja Saksamaa seisukohad teineteisest endiselt nii kaugel kui üldse võimalik, raporteeris Berliinist ajaleht Financial Times.

- Wolfgang Schäuble ja Yanis Varoufakis
- Foto: Scanpix/Reuters
Sellega püsib suur küsimärk, kuidas Kreeka oma rahavajadused katab, kui praegune abiprogramm selle kuu lõpus läbi saab. Rahaturud on Kreekale kinni, uut abilaenu Kreeka uus valitsus ei taha ning ka Euroopa Keskpank keerab oma rahakraane Kreekale koomale. Piredal pressikonverentsil olid Kreeka ja Saksa rahandusminister eri meelt isegi selles, kas kohtumisel jõuti üksmeelele, et üksmeelt ei ole.
Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble rõhutas, et Kreekal tuleb jätkata koostööd troikaga (Euroopa Komisjoni, Euroopa Keskpanga ja IMFi esindajatega), mis on valvanud Kreekale antud abilaenude tingimuste täitmist. Kreeklastele on troika aga kõige kurja kehastus ning Kreeka uus valitsus on lubanud sellise koostöövormi lõpetada.
„Ma ei saanud meie vestluses varjata oma skepsist mõnede uue valitsuse välja kuulutatud meetmete kohta – mis mu kolleegi sõnul ei ole veel otsustatud – mis meie arvates ei edene õiges suunas,“ ütles Schäuble.
Schäuble sõnul ei maksa Kreekal uut võlakergendust loota. „Me juba tegime, mis võimalik, viimasel korral,“ ütles Schäuble. „Me saame inimestele abi anda ainult selleks, et nad ise ennast aitaksid.“ Kreeka valijate otsust tuleb Schäuble sõnul respekteerida, kuid niisama olulised on euroala teiste riikide valijate hääled. „Põhjused, miks Kreekal tuleb seda rasket teed käia – ja selles me olime ühel meelel – on Kreekas, mitte Euroopas,“ ütles Shchäuble.
Varoufakis väitis vastu, et Kreeka vajab aega oma Euroopa partneritega läbirääkimisteks ning selleks vaheperioodiks ka ajutist rahastust. Lubades omale kommentaari, mis võib sakslasi ärritada, meenutas Varoufakis natsismi esile tõusu Saksamaal 30ndate aastate majanduskriisi ajal.
„Saksamaa peab ja võib olla uhke, et natsism on siin välja juuritud, kuid ajaloo ühe kõige kurjema irooniana tõstab natsism praegu pead Kreekas, riigis, mis nii vapralt selle vastu võitles,“ ütles Varoufakis agentuuri Bloomberg vahendusel. Euroopa ei või enam kunagi lubada, et 30ndate aastate laadis majanduslik depressioon Euroopa riikide vahele kiilu ajab.
„Kui ma täna koju naasen, leian eest riigi, kus suuruselt kolmas partei pole mitte neonatside, vaid natside partei,“ ütles ta, viidates Kuldse Koidu valimisedule viimastel parlamendivalimistel.
Varoufakise sõnul nõustub ta 60-70 protsendi ulatuses reformidega, millega nõustusid Kreeka eelmised valitsused. Kuid seni pole Kreeka kohanemisprogramm veel suutnud välja juurida enim Kreeka majandust pärssivaid probleeme – korruptsiooni ja kartellimajandust. Minister ärgitas Euroopat Kreeka uue valitsusega koostööd tegema, ehkki see on vasakradikaalne, et vajalikud reformid ellu viia. „Praegu on alles vara, ma olen kindel, et meie poliitika aitab Euroopat kindlustada ja lahendusi pakkuda,“ ütles Varoufakis.
Kreeka peaminister Alexis Tsipras lubas täna Kreeka parlamendis peetud kõnes lõppu humanitaarkriisile Kreekas ning troika diktaadile.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!